fbpx

Lütfen yüklenmesini bekleyiniz...

 

UX ve UI Tasarımı: Farkı Öğrenin - Site Sepetim

Speciar Web ve uygulama geliştirme dünyasında , aynı cümle içinde sıklıkla UX ve UI terimleriyle karşılaşırız . Çoğu zaman, profesyoneller yanlışlıkla hem UX hem de UI tasarımcıları olarak etiketleyerek kafamızı karıştırırlar.

Bununla birlikte, iki terim birbirinin yerine kullanılamaz, özellikle biri diğerini kapsadığından.

Yani, kullanıcı arayüzü tasarımı (UI) kullanıcı deneyimi tasarımının (UX) bir parçasıdır. Ve ürün tasarımı söz konusu olduğunda her ikisi de eşit derecede önemlidir. Bu yüzden pazarlanabilir ve kullanımı kolay ürünler oluşturmak için UI’nin yanı sıra UX üzerinde de çalışılmalıdır. Şimdi kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü tasarımının çamurlu sularına biraz daha derinlemesine inceleyelim.

UX Tasarım nedir? Speciar

Kullanıcı deneyimi tasarımı (UX), bir dizi disiplini içeren karmaşık, çok boyutlu bir kavramdır. Bunlar insan-bilgisayar etkileşimi, kullanılabilirlik, görsel tasarım, bilgi mimarisi ve etkileşim tasarımını içerir.

Oxford dergisi “Bilgisayarlarla Etkileşim” e göre, iş dünyasında UX tasarımı, belirli bir ürünle etkileşimde bulunma , kullanım kolaylığı ve zevk sayesinde müşteri sadakatini ve memnuniyetini artırmakla ilgilidir .

Temel olarak, UX tasarımı, kullanıcıların etkileşime girmeyi sevecekleri kolay ve kullanışlı ürünler yaratma süreciyle ilgilidir. Kullanıcılar, ürünlerinizin kullanıcı deneyimini geliştirerek sunduğunuz ürün ve hizmetlerde değer bulabileceklerdir. Bununla birlikte, kullanıcı deneyimi tasarımının ne olduğuna dair kapsamlı bir açıklama yoktur.

işte bir speciar uzman görüşü.

Facebook’ta UX araştırmacısı John-Amir Abbassi’ye göre:

UX tasarımı, bir hizmet veya ürünün tüm yönlerini kullanıcı düşünülerek dikkate alan bir tasarım yaklaşımıdır. Bunlar, bir ürünün veya hizmetin işlevi, güzelliği, erişilebilirliği ve kullanılabilirliğini içerir. Ayrıca, mühendisliği tamamen kolay olmayan duygu ve zevk de içerir.

Bu nedenle UX, bir kullanıcı deneyiminin tamamını olabildiğince iyi yapan tüm şeyleri kapsar. Ürün yöneticileri, kullanıcı araştırmacıları, bilgi mimarları, içerik stratejistleri ve etkileşim tasarımcıları olağanüstü kullanıcı deneyimleri yaratmak için birlikte çalışırlar.

Şimdi UI hakkında konuşalım.

ux-vs-ui-anlama-ui-tasarım

UI Tasarımını Anlama

Temel olarak, kullanıcı arayüzü tasarımı bir deneyim veya ürünün görsel unsurları ile ilgilidir. Bu, kullanıcının algılayacağı ve etkileşimde bulunacağı metin, resim, düğme, simge, ekran ve diğer tüm görsel deneyimlerin tasarımını içerir. Basit görünse de, şirketler UI tasarımına farklı şekillerde yaklaşıyorlar, ancak aynı amaç göz önünde bulundurularak.

Wikipedia makalesine göre , kullanıcı arayüzü tasarımının nihai hedefi, kullanıcının bir ürün veya hizmetle etkileşimini olabildiğince basit ve verimli hale getirmektir. UI tasarımcıları, bir kullanıcının hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırmak için kullanıcı merkezli tasarım ilkelerini kullanır.

Temel olarak, bir ürünle etkileşimi olabildiğince kesintisiz hale getirmekle ilgilidir. Kullanıcı arayüzü tasarımını daha iyi anlamak için onu uzmanlardan duyalım.

Google Ventures’ın ortağı ve Google’ın eski ürün yöneticisi Ken Norton, kullanıcı arayüzü tasarımını oldukça basit bir şekilde açıklıyor. Ken’e göre, UI tasarımı bir ürünün yüzeyinin etrafında, yani ürünün nasıl göründüğü ve çalışma şekli etrafında merkezlenmiştir. Ayrıca kullanıcı arayüzünün bir kullanıcının yolculuğunun yalnızca bir parçası olduğunu belirtiyor .

Ayrıca Norton bize UI ve UX arasındaki farkı açıklamak için açık bir restoran benzetmesi sunuyor:

Kullanıcı arayüzü sandalye, masa, cam, plaka ve mutfak eşyalarıdır, UX ise servis, yemek, müzik ve park etme gibi tüm deneyimleri kapsar.

Teknoloji son derece hızlı bir şekilde gelişmekte olduğundan, kullanıcı arayüzünün genişlemesini düşünmemiz gerekiyor. Lenovo’nun Kıdemli UX Araştırma Müdürü Leah Kaufman’a göre, klavyeler ve fareler artık bir arayüzle etkileşimin varsayılan yolları değil.

Kinect ve Alexa jestlerimizi, duruşlarımızı ve hareketlerimizi tanırken, tokatlamak ve dokunmak için telefonları kullanıyoruz. Makine öğrenimi de yeni gelişmeler getirdi, AI sistemleri davranışlarımızı izliyor ve buna göre tepki veriyor.

Web Geliştirmede UX ve UI Tasarımı

UX’i UI tasarımından ayırdık (başarıyla umarım), bugün en popüler teknoloji parçasına – bir web sitesine nasıl uygulanabileceğine bir göz atalım.

Web sitesi UX

Speciar kullanıcı deneyimi danışmanı Enes KAYA, web sitenizin veya ürününüzün kullanıcı deneyimini etkileyen aşağıdaki yedi faktörü derlemiştir.

ux-vs-ui-için-web siteleri

Speciar dan KAYA’ya göre, iyi bir kullanıcı deneyimine sahip olmak için web siteniz:

 • Yararlı – Web sitesinin kullanıcılarına fayda sağlaması gerekir. Web siteniz bu koşulu karşılamıyorsa, rakiplerinizin bunları geçmesine yol açıyorsunuzdur. Sitenizi kullanışlı özellik ve içeriklerle doldurun.
 • Kullanılabilir – Web sitenizin kullanıcıları herhangi bir zorluk, dikkat dağınıklığı veya sorun yaşamadan sitede gezinebilmelidir.Tasarımınızı geliştirin geniş tıklama alanları, sezgisel tıklama alanları vb.
 • Katlanabilir – Bu, web sitenizin arama motorları tarafından kolayca taranabilir olması gerektiği anlamına gelir. Yakından ilişkilidir ve iyi UX, SERP’lerde kullanıcılarınızın önünde görünmenizi sağlar. Ürünlerinizin ve içeriğinizin kolayca bitirilebilir olması, başlıkların öne çıkması ve kolay gezinme ve kolay iniş ve servis sayfalarının olması gerekir.
 • Güvenilir – Kullanıcılarınıza güven aşılamalısınız. Bunu referanslar, sertifikalar, ekibinizin görüntüleri, sektör tanıma rozetleri vb.
 • Arzu edilir – Apple düşünün. Diğer markalardan daha arzu edilir olmak için harika bir iş çıkarıyorlar.
 • Erişilebilir – Sitenize her tür kullanıcı tarafından kolayca erişilebilmelidir. Bu nedenle, engelli kullanıcıların web sitenize erişebilmesi ve web sitenizi kullanabilmesi gerekir.
 • Değerli – İyi bir kullanıcı deneyimi tasarlamak için kullanıcılara değer sağlamanız gerekir. Bir kullanıcı web sitenize geldiğinde, değerin hemen görünür olmasını bekler. Kullanıcıları sadık müşterilere bu şekilde dönüştüreceksiniz.

Web Kullanıcı Arayüzü En İyi Uygulamaları

İstisnai bir kullanıcı arayüzü olmadan, web sitenizin bütçesini boşa harcar. Kullanıcı arayüzünün tasarımı, kullanıcının siteyi kullanmasını engellemezken temiz, sezgisel ve verimli olmalıdır. WordPress arka ucunu kullanıcı arayüzü olarak kullanır, bu nedenle geliştiriciler ve tasarımcılar, yetkin ve son derece işlevsel bir kullanıcı arayüzüne sahip işlevsel bir gösterge tablosu oluşturabilmelidir.

Bunu yapabilmek için, profesyoneller öğrenmeye devam etmeli ve tüm WordPress en iyi uygulamaları, önemli eklentiler, etkili temalar vb. İle güncel tutmalıdır. WordPress ile ilgili konularda size yardımcı olan ve söz konusu olduğunda sizi döngüye sokan eğitim web siteleri vardır. Speciar.

Ancak sezgisel ve etkileşimli bir kullanıcı arayüzü nedir? İyi bir kullanıcı arayüzü nasıl olması gerekir? Speciar Proje direktörü Abdurrahman ATALAY sizler için cevapladı?

 • Sezgisel – Web sitesinin kullanımı kolay olmalıdır. Kullanıcılar web sitelerinin ve uygulamaların rasyonel bir şekilde çalışmasını bekler.
 • Tutarlı – Davranış ve tasarım sitenin tamamında tutarlı olmalıdır.
 • Duyarlı – Düzen ve web sitesinin tasarımı çeşitli cihaz türlerinde sorunsuz çalışabilecek kadar esnek ve işlevsel olmalıdır.
 • Temiz – Tasarım basit ve iyi organize edilmiş olmalıdır.
 • Tanıdık – Tasarımdaki değişiklikler kullanıcıyı şaşırtmamalı veya karıştırmamalıdır.
 • Verimli – Bu, özellikle siteniz veya web uygulamanız kullanıcıların uzun süre etkileşimde bulunmasını gerektiriyorsa gereklidir.
 • Zarif – Tasarım ve tasarımın estetik açıdan hoş olması gerekir.
 • İçerik odaklı – Metin ve görseller, kullanıcı arayüzü tasarımınıza değer katmanın güçlü yoludur ve bu da kullanıcı deneyimini geliştirir.

UX ve UI: Büyük Fark Ancak Eşit Önem

Kullanıcı deneyimi tasarımı, kullanıcı arayüzü tasarımını kapsar, ancak UI ve UX tasarımı söz konusu olduğunda, bu, UI’nin daha az önemli olduğu anlamına gelmez. Gerçek şu ki, kötü tasarlanmış bir kullanıcı arayüzü web uygulamanızın veya ürününüzün UX’ini büyük ölçüde etkileyebilir. Kullanıcı arayüzü, ürününüzün tam yüzeyidir ve doğru bir şekilde yürütülmezse kullanıcıları caydırabilir ve rakiplerinizden yardım almalarını sağlayabilir. Bu nedenle, uygun UX ve UI tasarımına sağlam yatırımlar yapmak akıllıca olacaktır.

Kullanıcı deneyimi ve kullanıcı arayüzü tasarımı arasındaki farkı öğrenin ve anlayın. Bu, çabalarınızda başarıya ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini ayırt etmenize son derece yardımcı olacaktır. Speciar


Web siteniz, müşterilerle etkileşimin en önemli noktasıdır, bu nedenle düzgün bir şekilde tasarladığınızdan emin olun. UX ve UI en iyi uygulamaları hakkında bilgi edinin ve yalnızca çağdaş tasarım trendlerini aktif olarak öğrenen ve bunlardan haberdar olan tasarımcıları ve geliştiricileri işe alın. 

Cevap Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hemen Ara!