fbpx

Lütfen yüklenmesini bekleyiniz...

 

Konsept Tasarımların Kariyeri Mahvetmesinin 7 Nedeni

Konsept tasarımı, diğer alanlarla ilgilenen büyük bir alandır. Ancak planlama başlamadan bir adım önce durur ve her zaman biraz geçici kalır. Kendinize bahis yapmaya ve konsept tasarım kariyerinizi sadece bu aşamada temel almaya karar vermek birçok sorun yaratabilir. Eyüp Web Tasarım

Tasarımda 8 yıldan fazla deneyime sahibim ve sadece konsept tasarımı kullanarak kariyer yapıyorum, bu benim hatamdı çünkü kimse benimle konuşmak ya da portföyümü görmek istemedi. Sadece bir soru sordular: “Dokunabileceğimiz daha gerçek işleriniz var mı?”.

Bu makaleyi okuyorsanız, muhtemelen neden bahsettiğimizi biliyorsunuz ve bakış açımı görmek istiyorsunuz. Ancak net fikirleriniz yoksa, tasarımda, kavramın, bir projenin temel öğelerini tanımlamak için gerekli bir proje teklifi olduğunu ve gerçekleştirilmesi için temel oluşturduğunu bilmelisiniz.

Yaratıcı olarak çalışmaya karar vermek, sezginize çok güvenmek anlamına gelir. Doğru araçların nasıl kullanılacağını bilmek işin sonunda farkı yaratır. Ancak, sürekli bir fikir akışına sahip olmak ve asla ilham eksikliği yaşamamak gerekir.

Özgünlük ve yaratıcılık bu mesleğin temel parçasıdır, ancak yeterli midir? Her zaman standartlaşma ve seri üretime yönelmiş bir dünyada yaratıcı olmak gerçekten mümkün mü? Yoksa kendimizin kopyası olur muyuz? Konsept tasarımın pek çok nedeni zor bir meslektir.

Aslında, konsept tasarımları günümüzde çok popüler değil, çünkü bugünlerde çok fazla konseptimiz var. Örneğin Behance veya Dribbble’a bakın.

Behance’ın konsept tasarım kariyerinizi profesyonel olarak mahvetmesine izin vermeyin , nedenini görün. Bakalım, bu mesleğin seçiminin bizi taahhüt etmesine yol açan yaygın hatalar nelerdir.

Benim için bir tasarımcının yapabileceği yedi tipik hata var. Onlar neler?


1. Zamanlama veya son teslim tarihleriyle sınırlı değilsiniz

Konsept tasarım kariyerine sahip olmanın en büyük avantajlarından biri, zamanı bağımsız olarak yönetebilmektir.

Konsept tasarımcı, aslında, bir serbest olarak, projeyi bağımsız olarak yönetme, adımları, varsayımsal süreleri tanımlama, ancak herhangi bir gecikmeyi veya tanımlanmış bir son tarihi hesaba katmadan yapma olanağına sahiptir.

Çalışan olarak çalışan herkes bunun inanılmaz bir yaşam olduğunu düşünecektir. Ama maalesef öyle değil.

Stresi kaybetmek yerine artar! Bunun nedeni, istenen sonuca ulaşıncaya kadar kesintisiz çalışmaya devam etmenizdir. Bu, uzun süre kararsız sağlık durumlarına yol açabilecek küçük problemler oluşturur. 

Tanımlanmış bir mola süresi yoksa, sağlıksız bir şekilde yemek yeme, az uyuma ve yeterli fiziksel hareket yapma eğiliminde olursunuz. Birinin bacaklarını germek için küçük molalar bile göz ardı edilecektir.

Bununla birlikte, projeleri çok kolay bir şekilde çözmeyi başaran kişiler de vardır. Ancak bu durumda bile, her şeyin mükemmel olduğunu düşünmemeliyiz. Genellikle, bunlar, örneğin bir iş değişikliği durumunda, belirlenen son teslim tarihlerine sahip projelere taşındığında, iş baskısı ile başa çıkamayacak veya son teslim tarihlerine saygı gösteremeyecek insanlardır. Eyüp Web Tasarım


2. Artık UX düşünen değilsin

Bir başka büyük risk, projenin pratikliği hakkında düşünememe riskidir.

Bunun nedeni, konsept tasarımcının, bir üreticinin veya geliştiricinin bazı belirtileri olmadan, estetiğe kullanılabilirliği feda etmeye karar verebilmesidir. Ve sonra, sadece sevdiği şeyi yapın. 

Tabii ki estetiğin önemi var. İçeriği zarif ve yapılandırılmış bir şekilde sunarak, kullanıcının geldiği şeyi almasını sağlayabilirsiniz. Fakat hepimiz çok iyi biliyoruz ki “güzel ve yararsız” işgücü piyasasına harcanabilecek bir şey değildir. 

Aslında konsept tasarımı, hem kullanıcı tarafı kullanılabilirliğinin hem de içeriğinin hizmetine yerleştirilmelidir. Aksi takdirde, sadece güzel bir grafik olacak, ancak işlevsellikten yoksun ve tamamen işe yaramaz. İyi bir fikre sahip olmak ve doğru konsepti oluşturmak, potansiyel bir müşteriye ulaşmak için kesinlikle ilk adımdır. 

Bununla birlikte, potansiyel bir müşterinin tüm ihtiyaçlarını destekleyen ve aynı zamanda bitmiş ürünü kullanacak kullanıcıları etkileyen fonksiyonel bir konsept üretebilmemiz gerekir. Belirli bir denge gereklidir, ancak konsept tasarım kariyerine sahip birinin bunu unutması kolaydır. Eyüp Web Tasarım


3. Sadece beğenileri ve paylaşımları önemsiyorsunuz

Bir de sosyal taraf var. Yalnızca sosyal ağları ve projenize kaç yorum, paylaşım ve kalbin ulaşacağını önemsiyorsunuz. Konsept tasarımcı, kimin beğenisini ve kalbini koyarsa potansiyel bir müşteri değil, bir kullanıcı olduğunu kolayca unutur. İşinizin takdir edildiğini görmek güzel ama beğenilerle kira ödemezsiniz. Etkileyici olmadığınız sürece.

Ama moda blogcularından değil konsept tasarımcılardan bahsediyoruz. Paylaşım ve beğeniler ve kalpler, ağ yapmaya hizmet ederlerse ve işle ilgili belirli bir sosyal yerde üretildiyse yararlıdır (LinkedIn, bir iş bulmak için Facebook’tan daha yararlıdır, unutmayın). Ancak, bizi bir şirkette müşteri veya iyi bir iş bulmamıza yönlendirecek olanlar değil.


4. Hırsız olursun

Bir şey modaya uygun olduğunda ve viral olduğunda – anında bu stili kopyalamak ve kendinizden yeni bir şey yaratmak istersiniz. Açıkçası, bir şey ilham ve iyi fikirler aramaktır. 

Bir diğeri kopyalama . İlham bulmak için diğer konsept tasarımcı portföylerindeki işlere göz atmak yaygın bir alışkanlıktır. Ancak örnek olarak, diğer insanları tamamen çalmaya kadar, adım çok kısa.

Açık olalım: kendi tarzınızla iyi bir fikir üzerinde yeniden çalışmak hala bir fikir çalmaktır. Meslektaşlarınızdan kopyalamak hoş değil ama kaçınılmaz olarak bunu yapıyorsunuz. 

neden-kavram-tasarımları-can-harabe-your-kariyer-pratik-iş

Eyüp Web Tasarım


5. Pratik işi yapamazsınız

Temelde konsept ile uğraşmak, şebekeyi çok iyi tanımak anlamına gelir. Ama gerçekten kullanmak zorunda değilsiniz. Ayrıca, konsept projeleri yaparken, bazen kurgusal projenizde olması iyi olan bazı mantıksal parçaları (favori UX bölümümüz) görmezden geliyorsunuz. Ama eminim ki gerçek proje söz konusu olduğunda problemleriniz olacaktır.

Konsept tasarımı bir şeydir, gerçek gelişen tasarım başka bir şeydir. Aslında, tüm konsept tasarımcıları tam tasarımcı değildir. Ve pratiklere geçmeye gelince, gerçek bir iş yapamayacağınızı (sadece konsept olarak değil pratik olarak da anlaşılır) fark etmenizi sağlayan sorunlar olabilir .

Aslında, reklam öğesi olarak çalışanlar genellikle fizibiliteyi unutur ve tüm projeyi ve müşteriyi yönetebilecek diğerlerinin bir adım gerisinde kalırlar.

Sadece portföyde görünen projeleri değil, eksiksiz projeleri sunmak büyük bir fark yaratır ve yeni müşteriler bulmanın veya işe alınmanın harika bir yoludur. 


6. Yeterince rekabetçi olamazsın 

Bir diğer acı noktası rekabetçiliktir. Mükemmel konseptlerden oluşan bir portföy kesinlikle iyi bir sunumdur. Ne yazık ki, yeterli değil . Gerçekten de, bu kavramlardan hiçbirinin geliştirme aşamasına gelmemesi büyük bir dezavantaj olabilir.

Aslında, müşteriler artık yalnızca yaratıcılığa güvenmek istemiyorlar. Dokunmak için somut bir şeye ihtiyaçları var. Ve sadece iyi fikirleriniz varsa, işi almanız yeterli olmayacaktır.

Genellikle hazırlıktan yoksun olan daha fazla meraklı, doğaçlama konsept tasarımcılarıdır. Ve bu aynı zamanda sizin gibi yıllardır bunu yapan insanları da cezalandırıyor.

Seçimdeki fark, projelerin ve oluşturulan kavramların görülme olasılığı olacaktır. Bütün bir projeyi geliştirmek aslında kavramın basit yönetiminden çok farklıdır.

Her şeyden önce, müşteriyi yönetebilmeli, ihtiyaçlarını anlayabilmeli ve sadece konsept ve grafik tasarımı değil. Aslında, basit yaratıcı fikir her şeyin çalışması için yeterli olmayacaktır. Rakipleriniz muhtemelen geliştirme, SEO ve içerik tasarımı gibi diğer alanlarda zaten donatılmıştır. Eyüp Web Tasarım


7. Beklentileriniz farklıdır

Göz ardı edilmemesi gereken bir diğer husus da beklentidir. Pratik yapmanın, çekici bir tasarıma sahip mükemmel ızgaralar tasarlamanın bir sonucu olarak, grafik becerileriniz kesinlikle çok büyümüş olacaktır.

Ancak tüm projeler aynı değildir ve birinde öğrendikleriniz, diğerinde her zaman tekrarlanamaz. Dahası, kavramdan sonra çalışma kavramı büyümenize yardımcı olacak, ancak aynı zamanda sizi bir köle haline getirecektir.

Daha fazla zaman geçecek, becerilerinizi göstermek için daha fazla zaman harcayacaksınız, sizi daha fazla cesaret etmeye ve her zaman yeni ve harika fikirler aramaya zorlayacaksınız. Ve tüm bunlar SEO ve içerik stratejisi gibi diğer önemli parçaları dışarıda bırakmanızı sağlayacaktır .

Aslında, en iyi tasarıma sahip olmak, mutlaka iyi bir ürününüz olduğu anlamına gelmez. Ancak her şeyden önce, çalışan bir ürüne sahip olmak anlamına gelmez. Gerçekten buna değer mi?

Tüm bu noktaları göz önünde bulundurarak, neredeyse konsept tasarımının kendi kendini yıkıcı bir meslek olduğu görülüyor.

Gerçekte, diğer tüm meslekler gibi, fedakarlıklar ve belirli bir kişisel denge içerir.

Size deneyimlerimi anlatarak bunu örnek olarak alabileceğinizi umuyorum. 

İyi bir proje oluşturan çeşitli faaliyetler arasında bir denge bulunmaması cezalandırıcı olabilir. Konsept tasarımı, yalnızca iyi bir mekanizmanın parçasıysa, diğer parçalarla iyi çalışıyorsa ve gerçek bir sonuç elde etmeyi sağlıyorsa (müşteriler tarafından dokunabilir) çalışır.


Beğeniler üzerine bir konsept tasarım kariyeri inşa etmeyi ummak gerçekçi değildir. Çalışmalı ve büyümeli, öğrenmeli ve çalışmalıyız. Doğru ilhamı bulmak ve viral hale gelebilecek bir şey yaratmak yeterli değildir.

İşlevsel kavramlara ihtiyacımız var ve kendimizi müşterileri bulmak için iyi fikirlerin artık yeterli olmadığını hatırlatıyoruz. Eyüp Web Tasarım. 

Cevap Bırakın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Hemen Ara!